Przypominamy sędziom i organizatorom, że status sędziego precyzuje uprawnienia sędziów z poszczególnymi klasami (o ile regulamin turnieju nie stanowi dodatkowych warunków). Poniżej wyciąg uprawnień dla sędziów z klasami okręgowymi:
- 4.1. Sędzia klasy młodzieżowej może być sędzią asystentem na wszystkich zawodach, lub sędzią głównym na turniejach z możliwością zdobycia do IV kategorii włącznie, za zgodą właściwego Kolegium Sędziów Wojewódzkiego Związku Szachowego.
- 4.2. Sędzia klasy młodzieżowej za zgodą Kolegium i na odpowiedzialność organizatora może być sędzią głównym w małych turniejach szachów szybkich i błyskawicznych oraz na odpowiedzialność organizatora może być sędzią pojedynczych meczów ligowych - ligi wojewódzkie i niższe.
- (...)
- 4.4. Sędzia trzeciej klasy może być sędzią asystentem na wszystkich zawodach, lub głównym, za zgodą właściwego Kolegium Sędziów Wojewódzkiego Związku Szachowego, na małych lokalnych imprezach z wyłączeniem imprez klasyfikowanych centralnie.
- 4.5. Sędzia klasy drugiej może pełnić obowiązki sędziego głównego w zawodach szczebla wojewódzkiego, a za zgodą właściwego Kolegium Sędziów Wojewódzkiego Związku Szachowego zawody klasyfikowane centralnie.
Turnieje klasyfikowane w rankingu FIDE (w szczególności turnieje szachów standardowych) mogą być prowadzone wyłącznie przez sędziów z klasami centralnymi (klasa I wymaga zgody Kolegium PZSzach). Zarówno sędzia główny jak również wszyscy sędziowie asystenci muszą posiadać opłaconą licencję FIDE.
Sędziów II i I klasy zainteresowanych dalszym rozwojem zachęcamy do udziału w centralnym kursie sędziowskim - komunikat dostępny jest na stronie PZSzach (link).
Wszystkim sędziom przypominamy o opłaceniu składki rocznej - szczegóły tutaj.